Tento týden se ve Smetanově síni Obecního domu uskuteční jedna z největších hudebních událostí sezóny - česká premiéra chorální symfonie Kullervo finského skladatele Jeana Sibelia v podání Helsinského polytechnického sboru, mužské části Kühnova smíšeného sboru, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a sólistů.
Jean Sibelius
archiv / The Finnish Museum of Photography
Toto hudební převyprávění tragického příběhu z karelo-finského eposu zvaného Kalevala, stejně jako samotná Kalevala i Sibeliovo dílo obecně, bylo zdrojem velké inspirace jednak Tolkienovi v jeho vlastní tvorbě (například téma a název jeho první prózy The Story of Kullervo, viz článek na webu The Telegraph), jednak tvůrci hudby pro Jacksonovu filmovou trilogii Pán prstenů.
Kullervo zazní ve Smetanově síni 18. a 19. října vždy od 19:30. Představí se Helsinský polytechnický sbor (sbormistryně Saara Aittakumpu), mužská část Kühnova smíšeného sboru (sbormistr Marek Vorlíček) a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Sólových partů se zhostí Jorma Kalervo Hynninen (Kullervo) a Johanna Rusanen (Kullervova sestra). Řídí Pietari Inkinen.
Johan Julius Christian „Jean“ Sibelius (1865 – 1957) znal a miloval finskou národní epickou báseň Kalevala. Když slyšel symfonii Aino, inspirovanou tímto literárním útvarem (od staršího krajana Roberta Kajanuse (1856 – 1933)), rozhodl se, že i on napíše velkou orchestrální skladbu na toto téma. Tímto vznikla symfonická báseň pro sbor a orchestr Kullervo, která přitom byla pětivětou symfonií trvající osmdesát minut.
Kullervo byla okamžitě uznána za mezník finské národní kultury. V době ruské nadvlády nad Finskem se Sibelius sblížil s nacionalistickým hnutím (projevem toho je sňatek s Ainou Järnefeltovou - dcerou finsky hovořící nacionalistické rodiny). Od této chvíle byl považován (a pravděpodobně i sám sebe považoval) za hudebníka a skladatele bojujícího za práva lidu. Nadále čerpal inspiraci z finské legendy při psaní svého rozsáhlého cyklu orchestrálních skladeb od symfonické básně En Saga (1892) po skladbu Tapiola (1926).
Praha (Hlavní město Praha) – zal. 1958
smíšený sbor
© Unie českých pěveckých sborů, 2003-2024
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.