Začátkem července (7.-15.7.2012) zažilo malebné podkrkonošské městečko, Lomnice nad Popelkou, opravdový sborový svátek. Ve spolupráci s mezinárodní sborovou federací European Choral Association-Europa Cantat (ECA-EC) zde Unie českých pěveckých sborů pořádala 31.ročník prestižního sborového festivalu EuroChoir, který se poprvé ve své historii konal v České republice.
Zdeněk Kadlas, úterý 28. srpna 2012
Magazín > Sborový život
EuroChoir 2012, foto Karel Kašák
Karel Kašák / EuroChoir
Příprava festivalu probíhala více než 2 roky a neobešla se bez problémů. Původně měla Česká republika pořádat festival již v roce 2011, ale ECA-EC dala přednost zkušeným pořadatelům ze severoitalského regionu Trentino. Festival EuroChoir 2012 se stal součástí velkého mezinárodního projektu ECA-EC pod názvem VOICE (Vision On Innovation for Choral music in Europe), spolufinancovaného z komunitárního programu EU CULTURE, který zahrnuje celou řadu akcí (festivalů, odborných seminářů, skladatelských soutěží apod.) 14 partnerů z 10 zemí. Největší akcí v rámci projektu VOICE byl velký festival Europa cantat, který se konal na přelomu července a srpna v Turíně.
Nechybělo mnoho a veškeré úsilí spojené s přípravou festivalu (zpracování podkladů pro projektové žádosti o dotaci do programu CULTURE, žádostí o granty z Ministerstva kultury, Libereckého kraje, měst Lomnice nad Popelkou a Semily, výběr sbormistrů a repertoáru, příprava webových stránek, zajištění ubytování a stravování pro účastníky, zkušebny, nástrojů, notového materiálu aj.) by přišlo vniveč. Právě velká konkurence obřího festivalu Europa cantat, který se koná jedenkrát za 3 roky a je určen několika tisícům sborových zpěváků (v Turíně se letos o prázdninách sešlo přes 5000 zpěváků, sbormistrů, hudebníků a dalších hostů – příznivců sborové hudby) způsobila, že k datu uzávěrky přihlášek (30.dubna 2012) bylo na EuroChoir 2012 přihlášeno pouze 18 účastníků.
Díky četným intervencím Evropské sborové asociace a také pomoci pardubického VUSu se nakonec podařilo doplnit festivalový sbor co do počtu zpěváků i obsazení jednotlivých hlasů. Do Lomnice nakonec dorazilo 43 vynikajících sborových zpěváků z 11 zemí z celé Evropy i ze zámoří (Izrael, Jihoafrická republika).
Charakteristickým rysem festivalu EuroChoir je důraz na propagaci moderní sborové tvorby, zejména z pořadatelské země. Unie českých pěveckých sborů ve spolupráci s ECA-EC vybrala pro letošní ročník opravdu kvalitní sbormistry. Mezinárodní repertoár nastudoval renomovaný rakouský sbormistr, skladatel a hudební pedagog, Franz M. Herzog, z Akademie múzických umění (Universität für Musik und Darstellende Kunst) z Grazu, barvy pořadatelské země (včetně nácviku náročných sborových skladeb českých autorů) hájil zkušený sbormistr a hudební pedagog, Jaroslav Brych. Dvojici sbormistrů doplnily vynikající hlasová poradkyně Nadia Ladkany (s bohatými zkušenostmi v oblasti sólového i sborového zpěvu, hlasové výchovy a sborového dirigování) a brilantní klavíristka Irina Lorents (v současné době působí na Konzervatoři v Teplicích a spolupracuje se Severočeským divadlem opery a baletu v Ústí nad Labem).
Dvojice sbormistrů během 6 festivalových dnů dokázala v nádherném prostředí rekonstruovaného lomnického zámku nastudovat náročný hodinový repertoár, který zahrnoval jak díla světových klasiků, tak i současných českých autorů (seznam repertoáru – viz www.eurochoir2012.cz). Vyvrcholením festivalu byly bezesporu 3 festivalové koncerty – v pátek 13.července v Tylově divadle v Lomnici nad Popelkou, v sobotu 14.července v kostele sv.Petra a Pavla v Semilech a v neděli 15.července v evangelickém kostele u Salvátora v Praze (recenzi koncertu přinášíme na jiném místě).
Potenciál kvalitních mladých hlasů (festival EuroChoir je určen pro zpěváky ve věkovém rozpětí 18-30 let) se podařilo oběma sbormistrům s vydatnou pomocí energické hlasové poradkyně N.Ladkany dokonale využít a všechna festivalová vystoupení přinesla posluchačům mimořádný hudební zážitek. Je nesmírná škoda, že zejména pražský koncert unikl v tomto prázdninovém termínu pozornosti četných příznivců kvalitní sborové hudby.
Festival EuroChoir samozřejmě neznamená jen hodiny a hodiny strávené tvrdým nácvikem obtížných sborových skladeb (zpěváci strávili na zkouškách denně více než 8 hodin čistého času), ale také seznámení a navázání nových přátelství s kolegy ze sborů z jiných zemí. Účastníci festivalu byli ubytování v lomnickém Domově mládeže, kvalitní stravování zajišťovala Střední škola, orientovaná mj. na výuku gastronomických oborů (prezentaci toho nejlepšího mohli účastníci posoudit i v rámci úvodního a závěrečného společenského setkání v zámeckém sklepení). V rámci doprovodného programu festivalu poznali zpěváci z 11 zemí i krásy Českého ráje – Hruboskalské skalní město a Bozkovské dolomitové jeskyně.
Co říci závěrem? Přes počáteční problémy a obavy o existenci se festival EuroChoir 2012 bezesporu vydařil a zaznamenal příznivé ohlasy jak od samotných účastníků - zpěváků, tak i návštěvníků koncertů. Unie českých pěveckých sborů získala i uznání vedení Evropské sborové asociace – Europa cantat (na setkání organizátorů festivalů v rámci projektu VOICE během letošního festivalu Europa cantat v Turíně). Velký dík patří všem, kteří se na organizaci festivalu podíleli, počínaje sbormistry, hudebními pedagogy a samotnými zpěváky, přes pracovníky KIS Lomnice, Střední školy a Domova mládeže v Lomnici, financující instituce a sponzory (EU program CULTURE, Ministerstvo kultury, Liberecký kraj, města Lomnice nad Popelkou a Semily) až po obětavé organizátory z UČPS a ECA-EC.
Třeba se po těchto dobrých zkušenostech festival EuroChoir znovu vrátí do České republiky dřív než za 31 let…
Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice, z.s.
Pardubický kraj – zal. 1950
akademický smíšený sbor
© Unie českých pěveckých sborů, 2003-2024
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.