Istra Music festival hostil strakonický sbor

Pěvecký sbor Gymnázia Strakonice se za finanční podpory Jihočeského kraje zúčastnil 10. mezinárodního festivalu sborů a orchestrů „Istra Music Festival“.Mgr. Marcela Miková, Ph.D., čtvrtek 28. dubna 2022
Magazín > Sborový život

Sbor Gymnázia Strakonice

Bc. David Hocke / Gym. Strakonice

V neděli 24. dubna 2022 ve 22:56 hodin přistál u Gymnázia Strakonice autobus. Těsně před tím dozněl v jeho útrobách zpěv 38 studentů, členů Pěveckého sboru Gymnázia Strakonice a jejich dvou učitelů. Vítali tak domovské Strakonice. Šťastní, zdraví (snad) a plni zážitků se vrátili z Chorvatska. Zde se v krásném městečku Poreč zúčastnili 10. mezinárodního festivalu sborů a orchestrů „Istra Music Festival“, který se zde konal od 21. do 24 dubna 2022.

Co jsme tam zažili?

Nejprve déšť. Potom slunce a zpěv na náměstí i v uličkách Poreče. Moře a koupání (jen pro otužilé). Výlet do Puly a zpěv kostele (nejen náš, ale i mužského kvarteta, které, když nás slyšelo, dalo se také do zpěvu a byla to krása). Orchestr hrající hudbu z opery Carmen v parku pod antickou arénou. Krátká historická zastavení všude, kde na nás historie dýchala (a na Istrii na Vás dýchá historie opravdu všude). Opulentní snídaně a večeře v hotelové jídelně. Večerní posezení s kytarou a táborovými písničkami na břehu moře. A hlavně to, proč jsme do Poreče jeli: vystoupení na festivalovém koncertu.

Po vydařeném koncertu si naše dudácká kapela (děkujeme ZUŠ Strakonice za výchovu tolika hudebních talentů) nemohla nechat ujít hraní ve vstupní hale hotelu. Dudáci dudali, doprovázeni klarinety, houslemi i basou. Někdo se dal i do tance. Ukázalo se, že skupina nadšených posluchaček v červených teplákových soupravách je chorvatská ženská reprezentace v házené. Bohužel jsme je tak dobře naladili, že druhý den porazili reprezentaci naší republiky. Ta totiž dorazila až den po našem koncertu.

Na festival jsme se dlouho připravovali. Sestavili jsme pestrý program, kde nechyběly písně rychlé, pomalé, veselé i zamyšlené. Samozřejmě nemohla chybět naše oblíbená směs strakonických lidových písní v úpravě pánů Bohuslava Šabka a Miroslava Žitného s doprovodem dudácké kapely, která se nám letos ve sboru krásně sešla. Festivalu jsme se zúčastnili již po čtvrté. A je velice dobře, že jsme letos jeli. Z důvodů pandemie i složité mezinárodní situace byla účast souborů výrazně nižší než v minulých letech. Na festivalovém koncertu jsme se sešli s vynikajícím maďarským orchestrem mladých z Budapěšti a s výborně znějícím ženským pěveckým sborem z Prešova. Kdybychom se na festival nevydali, byl by patrně zrušen a na jeho tradici by bylo jen těžké navázat.

Nemalou zásluhu na hladkém průběhu celého zájezdu měli skvělí řidiči našeho autobusu. Velké poděkování patří Jihočeskému kraji a městu Strakonice za výraznou finanční podporu naší cesty, bez které bychom na festival vyrazit nemohli.

Mgr. Marcela Miková, Ph.D., sbormistryně a vyučující gymnázia


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)