Vzpomínka na Jana Hanuše

Tradiční vzpomínkový koncert v kostele v Jílovém u Prahy pořádá v neděli 6. května 2007 město Jílové u Prahy a Unie českých pěveckých sborů. Jeho smyslem je připomenout osobnost hudebního skladatele, jílovského čestného občana a velkého člověka, Jana Hanuše.-cs-, neděle 29. dubna 2007
Magazín > Sborový život

Interiér kostela v Jílovém u Prahy.

Letos na koncertě, který začne v 16:30 vystoupí Jílovský pěvecký sbor, komorní sbor Laetitia Praha a smyčcový orchestr Pedagogické fakulty UK v Praze. Uvedou mimojiné také stěžejní dílo Jana Hanuše, Píseň bratra Slunce, op. 100, v němž skladatel zhudebnil pradávný text sv. Františka z Assisi.

Koncerty k poctě Jana Hanuše pořádá jílovská radnice ve spolupráci s Unií českých pěveckých sborů od roku 2005 vždy na přelomu dubna a května. Stalo se tradicí koncert zahájit krátkou vzpomínkou u rodinné hrobky Hanušů na jílovském hřbitově. Na koncertech jsou postupně uváděny Hanušovy vokální a vokálně-instrumentální skladby, vždy v konfrontaci s kompozicemi jiných autorů, které Hanuš považoval za svůj vzor nebo si jejich díla vážil.

Jan Hanuš (1915-2004) byl jedním z největších a nejuznávanějších českých skladatelů 20. století. Jeho hudební odkaz zahrnuje díla všech druhů vokálních i instrumentálních, od komorních a symfonických skladeb přes operu a balet až k duchovním skladbám. Zatímco za minulého režimu byl často záměrně neuváděn, v posledních letech zní jeho skladby na koncertech stále častěji. Kromě skladatelské činnosti pracoval jako hudební nakladatel a organizátor. Skromně, leč nezlomně pomáhal při přípravě hudebních festivalů dětí a mládeže, v závěru života se angažoval v oblasti prevence škodlivých společenských jevů založením Nadace Františka Augustina Urbánka, která mimojiné podporuje i projekty zaměřené na volnočasové aktivity dětí a mládeže.


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)