Ve dnech 22. 07. až 5. 8. 2004 absolvoval PDS IUVENTUS CANTANS umělecké tourné do hlavního města Taiwanu - Taipei, do Hong Kongu a do města Shenzenu v Číně. Tento velkolepý zájezd měl tři části.
Vlastislav Novák, pondělí 14. března 2005
Magazín > Sborový život
Ilustrační obrázek.
První zastávkou byla účast na mezinárodním festivalu „5th Taipei International Choral Festival“, který pořádala Státní filharmonie Taipei a Taiwanská Nadace pro kulturu a vzdělávání. Na tento festival byly pozvány pouze 3 sbory mimo asijský kontinent – z Ameriky Aequalis Cantans Venezuela, z Austrálie The Australian Voices, a z Evropy Pardubický dětský sbor IUVENTUS CANTANS. Samozřejmě, že z asijské provenience to byl hostitelský sbor Taipei Philharmonic Chorus a Taipei Philharmonic Orchestra, dále Formosa singers, Batavia Madrigal Singers Indonesia, Incheon City Chorale South Korea a dva domácí sbory - Miaoly Children´s and Women Choir a Wanfang High School Choir.
Pardubický sbor zde absolvoval celkem 7 festivalových koncertů, z toho dva ve velkolepém koncertním sále pro 2330 diváků – National Concert Hall a další ve festivalových městech Toufen a Taoyuan. Velice zajímavý byl benefiční koncert v nemocnici National Taiwan University Hospital a ve specializované škole estetiky a vzdělávání Hinschu High School. Celý festival měl vysokou uměleckou úroveň a byl zajímavou přehlídkou kultury různých světadílů. Zatímco ostatní sbory měly velice specifické programy, věnované spíše úzce vymezené tématice – například australský sbor zpíval pouze současnou moderní tvorbu 20. a již 21. století, tak repertoár ostatních sborů byl víceméně národního a folklorního charakteru.
Náš IUVENTUS CANTANS měl na základě požadavku pořadatelů připravený široký program 42 skladeb od renesance, baroku, klasicismu, romantismu až po 20.století (Gallus, Bach, Händel, Beethoven, Mozart), lidové písně a spirituály i populární muzikálové melodie. Samozřejmě v programu byla věnována pozornost hlavně autorům roku české hudby (Smetana, Dvořák, Martinů). Tím, že jsme byli schopni postavit 4 druhy programů přehlídky evropské a české hudby, získal náš sbor vysoký kredit. Nejlepším důkazem toho byla zasloužená pozornost pořadatelů, odborníků a všech ostatních účastníků. Většina dirigentů a kritiků i festivalových hostů nám brala noty přímo z rukou a všechny 4 tituly našich CD byly okamžitě rozprodány. Škoda, že jsme měli jen 210 kusů! Samozřejmě, že se nám dostalo řady dalších zajímavých pozvání.
Druhá část zájezdu byla již poznávací a trochu oddechová. Dva dny jsme pobývali v okouzlujícím městě Hong Kongu, které má zcela zvláštní, neopakovatelnou atmosféru. Zejména vidět jej z vrcholu Victoria Peak (552 m), odkud je jako na dlani! 99letá koloniální nadvláda Velké Britanie do roku 1997 je v tomto městě znát na každém kroku. Je to mraveniště lidí všech ras a národností a dnes celé souostroví o počtu ca 6 milionů obyvatel ročně navštěvuje kolem 12 miliónů návštěvníků - turistů a obchodníků a managerů z celého světa.
Třetí část zájezdu jsme prožívali již v Číně. Avšak v těsném sousedství Hong Kongu, dvaapůlmiliónovém městě Shenzenu. Toto město bylo vystavěno za posledních 25 let a je možno říci, že je to "výkladní skříň" moderní Číny. Je to středisko elektroniky a moderního průmyslu, kam se za prací sjíždí denně 5 miliónů lidí. Našim hostitelem byla společnost FOXCONN vyrábějící elektroniku, zejména počítače a mobilní telefony, která m.j. má svou filiálku v našem městě Pardubice. Samotný hlavní závod je sídlem této celosvětové firmy a je městem ve městě, kde pracuje více jak 80.000 zaměstnanců, s veškerou moderní vybaveností a „Baťovským stylem“ řízení. Sešli jsme se zde rovněž s primátorem Statutárního města Pardubic, panem Ing. Jiřím Stříteským, který zde byl na oficiální návštěvě a zúčastnil se společně s primátorem města Shenzenu našich koncertů. Oba koncerty byly skutečným zážitkem. Na prvním koncertu jsme zpívali pro 4 tisíce mladých lidí, převážně zaměstnanců hostitelské firmy. Druhý koncert byl pro speciální školu estetiky a humanitních oborů, - High School Shenzen, která nás překvapila znamenitým dívčím sborem.
Celého zájezdu se zúčastnilo 32 zpěváků ve věku od 12 do 17 let, několika zkušených absolventů sboru a pedagogického doprovodu, včetně uměleckého vedení. Trasa celé cesty měřila kolem 25 tisíc kilometrů, absolvovaných letadly z Vídně přes Bankog, Taipei, Hong Kong a zpět a autobusem do Shenzenu a zpět. Honoráře za všechny koncerty byly použity pořadateli na hrazení pobytu v nejexkluzivnějších hotelích v Taipei, Hong Kongu a Shenzenu.
Co bylo vedle uměleckých a poznávacích zážitků na zájezdu krásné? Setkávat se denně s naprosto pozitivními lidmi, kteří se na vás neustále usmívají se vstřícností, jak by vám mohli pomoci. Bylo to skutečně nádherné!
Pardubický dětský sbor Iuventus Cantans
Pardubice (Pardubický kraj) – zal. 1960
dětský sbor
© Unie českých pěveckých sborů, 2003-2024
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.