Vzpomínka na významného sbormistra libereckého Severáčku

Talentovaný muzikant, sbormistr, zpěvák a hornista odešel na vrcholu sil

Tento rok uplyne 15 let od chvíle, kdy sborový svět zasáhla smutná zpráva. Po úspěšném koncertu Severáčku v řeckých Athénách se náhle uzavřel život jeho sbormistra Petra Pálky. Stalo se tak 4. dubna 2006.Silvie Langrová, neděle 4. dubna 2021
Magazín > Sborový život

Petr Pálka

archiv sboru / https://www.ceskesbory.cz/01-01-clanek.php?id=781

Petr Pálka se narodil v roce 1971 v hudební rodině, dětství prožil ve východočeské Jaroměři. Odmala hrál na lesní roh, se kterým úspěšně vykonal zkoušky na konzervatoř v Pardubicích. Kromě hry na lesní roh se začal věnovat pod vedením profesorky Svatavy Šubrtové i opernímu zpěvu a stal se jedním ze zakládajících členů vokálně-instrumentálního ansámblu Konzervička, později ReBelcanto, jehož uměleckým vedoucím a kmenovým autorem byl hudební skladatel a profesor na pardubické konzervatoři Miroslav Raichl. Později si ke studiím přibral i sborové dirigování. V té době již vyučoval na hudebních školách v Jaroměři i v České Třebové, kde se svou budoucí ženou Silvií Pálkovou založil v roce 1994 dětský sbor Kajetánek. V České Třebové současně znovuoživil tradici smíšeného sboru Bendl. Na základě úspěšné činnosti s Kajetánkem, který se po sérii vítězství probojoval do celostátního kola soutěže dětských pěveckých sborů, získali mladí manželé nabídku, aby vedli liberecký dětský sbor Severáček.

Od roku 1997 tedy působil Petr Pálka v Liberci a společně se svou ženou navázali na mimořádně úspěšnou činnost Severáčku dalšími vítězstvími v mezinárodních sborových soutěžích (např. absolutní vítězství na Jersey, v Cantonigros, na Rhodosu), natočili se Severáčkem 4 samostatná CD, zúčastnili se mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a absolvovali desítky koncertů doma i v zahraničí (Evropa, Kanada, Japonsko ad.). Petr Pálka v Liberci také významně oživil činnost smíšeného pěveckého sboru Ještěd, neboť do sboru přivedl novou generaci zpěváků, připravil náročná oratorní díla a zvítězil v mezinárodních sborových soutěžích. Pod jeho vedením Ještěd navázal na svou zlatou éru z dob sbormistra Josefa Pazderky.

Koncertem v athénském sále Megaro Moussikis pro více než dva tisíce posluchačů se život charizmatického sbormistra s velkým smyslem pro humor náhle uzavřel. Odešel v nedožitých pětatřiceti letech na vrcholu tvůrčích sil, v momentě, kdy společně se Severáčkem prožíval velký úspěch. Sborový svět tak přišel o osobnost, která si získala lásku a obdiv desítek dětí i dospělých zpěváků a kolegů. V srpnu tohoto roku by Petr Pálka oslavil padesátiny.

se narodil 4. srpna 1971 v Náchodě. Absolvoval pardubickou konzervatoř v oborech lesní roh, sólový zpěv a sborové dirigování. V roce 1994 společně se svou ženou založil v České Třebové dětský sbor Kajetánek, který vedl do roku 1997, kdy se opět společně se svou ženou stal sbormistrem libereckého dětského sboru Severáček. Za dobu svého působení v Severáčku absolvoval na 500 koncertů a získal několik světových ocenění (mj. cenu za interpretaci soudobé hudby na festivalu v Halle 1998, 2.místo v kategorii dětských sborů na světové soutěži Istedfood Llangollen (Wales) 1999, 1. místo a absolutní vítězství v soutěži na ostrově Jersey 2000, 1. místo v kategorii dětských sborů na soutěži v Cantonigrós v Katalánsku v létě 2003 a tři první místa v kategoriích dětských a komorních sborů a v kategorii lidové písně na světové soutěži na ostrově Rhodos v dubnu 2004). Od roku 1999 byl i sbormistrem libereckého smíšeného sboru Ještěd. Nastudoval s ním velké množství skladeb všech slohových období (mj. Dvořákovo Stabat Mater) a obnovil spolupráci s operou divadla F. X. Šaldy v Liberci. V roce 2003 získal ocenění Sbormistr-junior, které uděluje Unie českých pěveckých sborů.


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)