Festivia Chorus s úspěchem koncertoval ve Švýcarsku

Na pozvání pěveckého sboru Cantissimo z města Urtenen-Schönbühl podnikl ve dnech 14. – 17. 9. 2017 komorní pěvecký sbor Festivia Chorus koncertní cestu do Švýcarska. Sbory společně uskutečnily dva koncerty v místním krásném a moderním kostele s velmi dobrou akustikou, společně též navštívily různá místa v regionu a my jsme se tak seznámili s místní krásnou přírodou a různými památkami.Josef Čudlý, Festivia Chorus, úterý 14. listopadu 2017
Magazín > Sborový život

Festivia Chorus ve Švýcarském Urtenen-Schönbühlu

archiv sboru / Festivia Chorus

Ale pěkně od začátku – jak se vše během času seběhlo…

V roce 2014 jsme měli tu čest hostit na čtyřdenní návštěvě v našem regionu právě zmíněný švýcarský pěvecký sbor Cantissimo. Našim přátelům se u nás moc líbilo, koncerty v Jindřichově Hradci a ve Velké Lhotě byly přijaty s velkou odezvou a nakonec, při společné večeři, přišlo pro nás pozvání na reciproční akci ve Švýcarsku v roce 2017.

Samotné koncertní cestě předcházelo mnoho organizačních příprav, nácvik repertoáru, nákup dárků a zajištění všeho potřebného na výjezd. Ve čtvrtek 14. 9. brzo ráno pro nás přijel moderní a krásně vybavený minibus značky Mercedes z firmy pana Ladislava Huslíka z Újezdu u Brna s řidiči Petrem a Janem. Brzo jsme zjistili, že jsou to velmi příjemní a ochotní chlapíci a to je na delších cestách vždy dobré poznání.

Do města Urtenen-Schönbühl jsme dorazili ve 20:30. V místním evangelickém kostele nás členové sboru Cantissimo srdečně přivítali, vždyť mnoho z nás se již znalo osobně, o to bylo vše intenzivnější. V suterénu kostela jsou velmi pěkné společenské prostory, kde jsme měli připravenou večeři a teplá jídla po celodenní cestě přišla velmi vhod. Přes značnou únavu bylo nezbytné provést v kostele zkoušku obou sborů na páteční a sobotní koncert. Zkouška se povedla ke spokojenosti všech a cca ve 22:00 následovalo ještě menší společné občerstvení a přípitek na dobrou noc. Pak si nás, dle předešlé domluvy, rozebrali naši hostitelé domů a ubytovali nás ve svých rodinách.

V pátek, po krásném výletu do hor, jsme pak v 18 hodin zahájili rozezpíváním přípravu na samotný koncert. Evangelický kostel v Urtenen-Schönbühl je monumentální moderní stavbou s velmi příjemnou akustikou. Již od 19:30 se začal plnit posluchači a když jsme ve 20:00 nastupovali ke koncertu, nebylo zde volného místa. Zpívat začal hostitelský sbor Cantissimo pod vedením sbormistryně Susanne Grossenbacher. Předvedli výhradně švýcarské lidové písně a skladby švýcarských autorů. Po nich jsme předvedli my zase ryze český program, který se setkal s velkým ohlasem. Festivia Chorus řídila MgA. Jitka Čudlá, která také koncert provázela slovem. V závěrečné části zpívaly oba sbory společně, v řízení se střídaly obě sbormistryně a Jitka Čudlá se představila též jako výborná klavíristka a sólová zpěvačka. Po poslední skladbě nás čekal velký zážitek – několikaminutový potlesk ve stoje. To bylo nesmírně silné. Podle sdělení hostitelů to prý není u švýcarského publika běžná záležitost.

Po vytleskaném přídavku nás čekalo další překvapení. Za sbormistryní Jitkou Čudlou přišlo více jak 30 posluchačů koncertu s osobní gratulací k výkonu sboru, s dotazy na regiony Velkolhotecka a Dačicka a to samé, ale v menší míře, zažívali i někteří další členové sboru Festivia Chorus. Bez uzardění můžeme říci, že jsme byli dojatí. A jelikož jsme byli po celodenním programu a po koncertě opravdu unavení, tak jak to bylo trošku možné, opustili jsme kostel a těšili se na odpočinek a spánek u našich sborových přátel.

Sobotní ráno nás přivítalo sluníčkem a naši hostitelé připravili opět nádherný volnočasový program. Druhý koncert se uskutečnil na stejném místě jako ten první. Podrobněji ho popisovat nebudu, neboť měl totožný průběh jako ten první. Tedy vyprodáno, krásný ohlas publika, krásné výkony sborů. Panovala naprostá spokojenost. Jediný rozdíl byl v čase zahájení koncertu, ten byl stanoven na 18:00.

Po koncertě se sbory přesunuly do společenských prostor kostela ke společné večeři a následnému společenskému večeru. Podávalo se typické švýcarské jídlo Raclette. K tomu kvalitní víno, nealkoholické nápoje a následně další překvapení. Zpěvačky ze sboru Cantissimo připravily vynikající dezerty, různé pěny a další výrobky, takže nebylo možné odolat a neochutnat. Následovaly přípitky s našimi hostiteli a družná zábava mezi členy obou sborů.

V oficiální části večera si předsedové sborů a sbormistryně předali vzájemně dárky, my jsme opravdu vřele poděkovali za vytvoření více než domáckého prostředí a za celkovou péči o nás. Výbuch nadšení našich hostitelů nastal poté, co sboru Cantissimo sdělila sbormistryně Festivie, MgA. Jitka Čudlá, pozvání k nám do České republiky. Následně jsme se dohodli, že se tato návštěva může uskutečnit v roce 2020. Říká se, že nejvíc se Bůh směje, když člověk plánuje. Ale aspoň nějaká vize do budoucna být musí a my budeme doufat, že nám bude dopřáno se ve Velké Lhotě a v Dačicích s našimi skutečnými přáteli opět setkat. Po mnoha krásných osobních rozhovorech jsme se vydali naposled na přenocování a přichystali se na ranní odjezd k domovu.

Ráno jsme se rozloučili v rodinách, kde jsme byli ubytováni. U mikrobusu na nás ovšem čekalo mnoho dalších členů sboru Cantissimo a rozloučení s nimi nebylo snadné. V mnoha případech došla slova a s více než zvlhlým zrakem se pouze silně tiskla ruka. Zde jsme si v plné míře uvědomili, jak ohromnou moc má hudba, jak dokáže spojit lidi různých národů, barvy pleti, různých náboženství či politických náhledů. Mimo tyto osobní zážitky nás také velice těší fakt, že jsme českému sborovému umění udělali ve Švýcarsku dobré jméno nejen díky povedeným koncertům, ale i díky společenské úrovni všech členů komorního pěveckého sboru Festivia Chorus.

Poděkovat za možnost takto propagovat českou kulturu v zahraničí chceme i všem našim sponzorům a partnerům, bez jejichž pomoci bychom se neobešli.

V úplném závěru chci oznámit, že sbor Festivia Chorus přijme do svých řad nové členy, požadujeme hudební sluch a odpovědnost ke kolektivu, vše ostatní vás naučíme na pravidelných pěveckých zkouškách. Těšíme se na vás, nebojte se ozvat!


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)