Ve zcela zaplněných reprezentativních prostorách Společenského sálu Domu kultury města Ostravy proběhl v sobotu 16. května 2009 slavnostní koncert u příležitosti významného výročí jednoho z nejlepších dětských pěveckých sborů ČR. U jeho zrodu stála jedna z výrazných sbormistrovských osobností tehdejšího Československa – Jaromír Richter.
Pavel Režný, sobota 30. května 2009
Magazín > Sborový život
Ostravský dětský sbor
Ve zcela zaplněných reprezentativních prostorách Společenského sálu Domu kultury města Ostravy proběhl v sobotu 16. května 2009 slavnostní koncert u příležitosti významného výročí jednoho z nejlepších dětských pěveckých sborů ČR. U jeho zrodu stála jedna z výrazných sbormistrovských osobností tehdejšího Československa – Jaromír Richter. Sbor, který vznikl z původního Dětského sboru Československého rozhlasu v Ostravě (založen v roce 1948 dr. Ivo Stolaříkem), dokázal tento vynikající sbormistr, znalec a upravovatel slezského folkloru dostat na samotnou špičku sborového umění. Dostalo se mu řady uznání nejen doma, ale i v zahraničí, účinkoval v Českém rozhlase a televizi. Pomyslným vrcholem tehdejší éry bylo natočení i dnes jedinečného hudebního filmu „Pohlaď kočce uši“ (1984). V roce 1988 se stal Richterovým nástupcem absolvent brněnské JAMU v oboru dirigování sboru Milan Chromík. Ten pokračuje v nastoupené linii a výsledkem je celá řada ocenění z domácích i mezinárodních soutěží. V posledním desetiletí např, Hammamatsu 2001 (Japonsko), Neerpelt 2002 (Belgie), Montreux 2003 (Švýcarsko), Dresden 2006 (Německo), Riva del Garda 2008 (Itálie), Celje 2009 (Slovinsko). Nechybí ani další snímky v rozhlase a televizi, několik profilových CD a pravidelná spolupráce s Janáčkovou filharmonií Ostrava.. Sboru byly věnovány a jím také premiérovány skladby našich uznávaných hudebních skladatelů (O. Mácha, J. Teml, Z. Lukáš, M. Báchorek, A. Tučapský).
Na jubilejním koncertě se představily všechny současné složky Ostravského dětského sboru při ZUŠ Eduarda Marhuly v Ostravě - Mariánských Horách. Děti z přípravné hudební výchovy (dir. M. Korpasová), přípravné sbory Slavíci a Kosi (dir. M. Chromík) a Komorní dívčí sbor (dir. M. Chromík). Dramaturgický i umělecký vrchol obstaral hlavní sbor Ostravského dětského sboru. Vnímavému publiku byly prezentovány skladby s různým instrumentálním doprovodem i a capella, z široké žánrové palety od lidové písně (arr. O. Halma, F. Lýsek, M. Báchorek, J. Richter), přes skladby českých i světových autorů (V. Kalabis, A. Dvořák., P. I. Čajkovskij, B. Martinů, P. Eben) až po filmovou hudbu (West Side Story, Sister Act) nebo africký Zulu spirituál (Egnesi ponono) s atraktivním doprovodem skupiny bicích nástrojů a zajímavým scénickým provedením, kterými koncert za nadšeného potlesku publika vrcholil.
Před nadcházejícím koncertním zájezdem do italské Florencie ODS prokázal opět své vynikající kvality předního představitele českého sborového umění.
Ostrava (Moravskoslezský kraj) – zal. 1964
školní dětský sbor
© Unie českých pěveckých sborů, 2003-2024
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.