V prvním dubnovém víkendu se uskutečnil již šestý koncertní zájezd Ženského komorního sboru Jirkov do Slovinska, tentokráte na pozvání ženského sboru ze Šentjuru pri Celju. Hostitelé připravili náročný program. Důležitost návštěvy byla podtržena oficiálním přijetím starostou města Šentjur mag. Štefanem Tislem ve slavnostních prostorách Ipavčeva domu.
Hana Kultová, úterý 15. dubna 2008
Magazín > Sborový život
ŽKS Jirkov v poutním kostele na Sladke gore.
Kromě dvou mší, které sbor doprovázel zpěvem Mešního ordinária Jiřího Břízy a sólistka přednesla žalm ve slovinštině, členky ŽKS Jirkov vystupovaly pod vedením Šárky Navarové a Magdy Martincové na třech samostatných koncertech. Poprvé hned večer v den příjezdu v lázeňském domě Apart Rosa v Podčetrtku, dále v sobotu večer v kostele v Šentjuru (cerkev sv. Jurija) a naposledy v neděli v krásných prostorách poutního kostela na Sladké gore (Marijina cerkev). Výkony sboru ocenili posluchači dlouhotrvajícím potleskem a slovy uznání nešetřili hostitelé, zástupci farností, ani návštěvníci z pěveckých kruhů. Zaujala je pestrost programu, zvuk sboru i úroveň přednesu sólistek. Ze zařazených skladeb měly asi největší úspěch u posluchačů obě provedení Ave Maria, Lukášovo Pater noster, České pastorely Václava Trojana, spirituály v úpravě českých skladatelů, Jenkinsův Adiemus a samozřejmě slovinské lidové písně.
V rámci doprovodného programu měl sbor možnost navštívit klášter v Olimje. Prohlédl si nádherný barokní kostel (cerkev Marijinega vnebovzetja), kde jsou dosud funkční varhany, které postavil v letech 1764-1765 český mistr J. F. Janeček a také starou lékárnu, která je třetí nejstarší v Evropě. Rád vyhověl přání pátera a v akusticky úžasných prostorách si s chutí zazpíval. Na sobotním půldenním výletě navštívil muzejní sbírku Janeza Šmida a mohl obdivovat malebnost slovinské krajiny z výšky starého hradu na Planině.
Atmosféru pobytu umocnilo krásné slunečné počasí, ale především veliké pěvecké přátelství, které mezi slovinskými sbory a ŽKS Jirkov rozkvétá jako ta nejkrásnější růže. Slovinští příznivci jirkovského sboru neváhali přijet na koncerty i ze vzdálené Lublaně, Vojniku, Celje či Laška.
Ústecký kraj – zal. 1971
ženský sbor
© Unie českých pěveckých sborů, 2003-2024
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.