V tradičně přátelské, radostné atmosféře, jakou dovedou vytvořit snad jen aktivní milovníci sborového zpěvu, skončil dne 27. 10. 2007 večer v Majakovského sále Národního domu na Vinohradech slavnostním vyhlášením výsledků soutěže a předáním diplomů a cen již 21. ročník mezinárodního soutěžního sborového festivalu PRAGA CANTAT 2007. Zúčastnilo se ho tentokrát celkem 26 sborů s téměř tisícem zpěváků z 11 evropských zemí – Estonska, Francie, Itálie, Německa, Norska, Ruska, Řecka, Slovinska, Švýcarska, Velké Británie a s nimi i 6 sborů z České republiky.
Jiří Kolář, pátek 9. listopadu 2007
Magazín > Sborový život
Součástí jako vždy bohatého festivalového programu byla i soutěž, v níž se v pěti kategoriích představilo mezinárodním porotám 22 mužských, ženských a smíšených sborů.
Vynikající úroveň měla tentokrát soutěž především v kategorii mužských a ženských pěveckých sborů. Téměř devadesátičlenný Männerchor Cäcilia Lindenholzhausen (z menšího německého města známého svým mezinárodním sborovým festivalem), druhý z německých reprezentantů MGV Frohe Stunde Weroth, podobně jako slovinský Komorni moški zbor Lek patří bezesporu k evropské extratřídě a slyšet na závěrečném večeru v jejich společném podání Smetanovo Věno patřilo k mimořádným festivalovým zážitkům. Všechny tři mužské sbory zařadila porota zaslouženě do zlatého pásma. O vítězi kategorie (MGV Frohe Stunde Weroth) rozhodla stylově pestřejší dramaturgie soutěžního vystoupení i výraznější provedení soutěžních skladeb. Männerchor Cäcilia Lindenholzhausen si odváží domů navíc Zvláštní cenu poroty za provedení rozsáhlé skladby V. Tormise Incantatio maris aestuosi.
Zatímco v kategorii mužských sborů jsme se celkem podle očekávání nedočkali českého zástupce, v kategorii ženských sborů oba čeští reprezentanti skutečně zazářili. Mladý ruský sbor Cantabile, Frauenchor Cäcilia Lindenholzhausen, Jihočeský vysokoškolský sbor Jihočeské univerzity České Budějovice a Pěvecké sdružení ostravských učitelek nabídly porotě a posluchačům skutečně bohatou hostinu výjimečných hudebních lahůdek. Svou dramaturgií i vynikající interpretací soutěžního programu zaujalo nejvíce Pěvecké sdružení ostravských učitelek (Yurij Galatenko). Náročné moteto J. Galla In coelestibus regnis, nádherná, až kantátová parafráze na lidovou píseň Ta moravská brána z pera O. Máchy, působivá skladba ukrajinského autora V. Zubického Hory moji a technicky i výrazově obtížná skladba mladého maďarského autora J. Gyongyosiho, vítěze skladatelské soutěže AGEC z roku 2005 Venite, exultemus Domino mile překvapily všechny, kteří tento vynikající sbor již delší dobu neslyšeli, a získaly sboru nejen zlaté pásmo a vítězství v kategorii ženských sborů, Zvláštní cenu poroty za dramaturgii soutěžního vystoupení, sbormistru Y. Galatenkovi Zvláštní cenu za vynikající dirigentský výkon, ale v konečném účtování dokonce absolutní vítězství – zisk titulu Laureáta PRAGA CANTAT 2007.
Velmi dobrý výkon podal jako vždy rovněž zlatý, pěvecky výborně připravený Jihočeský vysokoškolský sbor Jihočeské univerzity České Budějovice (Jiří Fuchs). Ve výběru svého soutěžního programu dal přednost skladbám Z. Lukáše (Vox dilecti mei, Věneček) a B. Smetany (Západ slunce), zvláště však zaujal provedením Kyrie E. Bruninga.
Do zlatého pásma zařadila porota ještě ruský sbor Cantabile (mj. Bach, Rimskij–Korsakov, Tormis), do stříbrného pak Frauenchor Cäcilia Lindeholzhausen s náročným programem zaměřeným převážně na sborovou tvorbu XX. století (Nystedt, Hovland, Bogenhardt).
Nejbohatší zastoupení měla kategorie smíšených sborů (10 sborů ze 7 zemí). Vítězem této kategorie se stal italský sbor Corale polyfonica di Lavis, který získal i Zvláštní cenu poroty za dramaturgii soutěžního programu (Monteverdi, Rheinberger, Busto, Dionisi). Ve zlatém pásmu se umístil ještě výborný estonský sbor Endla a k naší velké radosti i Smíšený sbor Gymnázia Orlová (Petra Rašíková). Svým výkonem nezklamal ani stříbrný SPS Janáček Jablonec nad Nisou (Olga Fröhlichová), který si pro své soutěžní vystoupení připravil zajímavý program (Jannequin: Petite Nymphe, O.A. Tichý: Ave Maria, českou lidovou v úpravě J. Říhy: Vyšla hvězda jasná, N. Sleeth: Jazz Gloria) a svým výkonem naznačil, že stále patří mezi naše přední smíšené sbory. Zatím méně soutěžně zkušený domácí sbor Antifona (Jan Richter) si vyzpíval v soutěži bronzové pásmo.
Určité zklamání připravila svými výkony tentokrát kategorie vyspělých smíšených sborů, obsazená pouze dvěma pěveckými kolektivy. Porota nakonec prvé místo neudělila, druhé obsadil řecký Corfu Municipality Choir a třetí německý Gemischter Schüler– und Elternchor des Gymnasiums in Bad Lobenstein.
V poslední soutěžní kategorii – Folklor – se o palmu vítězství utkalo celkem 5 sborů ze 4 zemí, mezi nimi i Dívčí sbor Gymnázia Orlová. Jednoznačné vítězství získal v této kategorii estonský sbor Endla. Jeho výborný výkon dokreslily i půvabné lidové kroje a vkusná, nenásilná choreografie. Ve výběru jeho programu se vedle nádherné úpravy estonské lidové písně (arr. G. Podelski) objevily čtyři skladby z dílny V. Tormise, ale svým charakterem natolik rozdílné (z různých autorových sbírek), že program působil dostatečně kontrastně.
Za jediným zlatým sborem z Estonska se ve stříbře spolu s vynikajícím norským smíšeným sborem Sola Kammerkor umístil i náš Dívčí sbor Gymnázia Orlová (Petra Rašíková), který tak znovu potvrdil stoupající úroveň gymnaziálních pěveckých sborů a úspěšné výsledky výchovy mladých sborových dirigentů na pedagogických fakultách.
Příští, již 22. ročník PRAGA CANTAT se uskuteční ve dnech 30. 10.– 2. 11. 2008. K jeho přípravě i realizaci přejeme již dnes jeho pořadateli Bohemia Ticket (BTI) mnoho úspěchů.
Jablonec nad Nisou (Liberecký kraj) – zal. 1949
smíšený sbor
České Budějovice (Jihočeský kraj) – zal. 1982
akademický ženský sbor
Pěvecké sdružení ostravských učitelek, o.s.
Ostrava (Moravskoslezský kraj) – zal. 1955
ženský sbor
© Unie českých pěveckých sborů, 2003-2024
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.