Novou sezonu zahájí Moravská filharmonie mezinárodně

Moravská filharmonie Olomouc pokračuje v oslavách Roku české hudby, který slaví nejen na domácí scéně, ale také sedmi koncerty v Polsku. Úvodní koncert sezony na domovském pódiu v Redutě filharmonie odehraje 26. září, v roli sólisty se představí jeden z nejvýraznějších českých klavíristů mladší generace Marek Kozák, a orchestr povede její šéfdirigent Zsolt Hamar.



Radka Bláhová, středa 25. září 2024
Magazín > Zprávičky

Marek Kozák

Dariusz Gorajski / Moravská filharmonie Olomouc

Večer otevře Koncertní předehra E dur, op. 12 Karola Szymanowského. Následovat bude střídmě uváděný Koncert pro klavír a orchestr g moll op. 33 Antonína Dvořáka. Druhá polovina večera bude patřit symfonické prvotině Symfonii č. 1 H. 289 dalšího českého autora Bohuslava Martinů, původně psané pro bostonské symfoniky. Právě díky tomuto dílu získal tehdy pětadvacetiletý český skladatel v nucené emigraci přízeň americké veřejnosti. Zahajovací koncert MFO ponese název Češi, kteří ohromili Ameriku a bude přenášen živě Českým rozhlasem na stanici Vltava.

Marek Kozák, sólista večera, je známý svou precizní technikou, citem pro gradaci hudby, širokou škálou výrazových prostředků, výraznou muzikálností a hlubokým respektem k notovému zápisu. Na koncertních pódiích představuje elegantní interpretační styl a zaujímá posluchače tím, jak dokáže skromně a bez zbytečných gest zprostředkovat skladatelovu myšlenku. Marek Kozák pravidelně hostuje u všech předních českých orchestrů i v zahraničí.

Sezona plná atraktivní hudby

Zahajovací koncert patří do hlavní orchestrální řady A, symfonického cyklu šéfdirigenta Zsolta Hamara, jež bude po zbytek sezony pokračovat dalšími koncerty těch největších velikánů klasické hudby. Posluchači se mohou těšit na pestrou dramaturgii od Mozarta a Beethovena přes díla raného a zralého romantismu. Zábavná bude také nabídka sólistů, posluchače čekají koncerty pro jeden, tři a čtyři sólové nástroje. Do této řady je zařazen bonusový koncert, na kterém orchestr uvede české i světové premiéry soudobých domácích autorů.

Novinkou 79. koncertní sezony je koncertní řada R – klavírní recitály. Diváky čeká pět večerů, kterým bude dominovat klavír. Nástroj široké škály barev a dynamiky nabídne to nejlepší z obsáhlé sólové klavírní literatury, která bývá často v kontrastu k velkým koncertům s doprovodem orchestru. Zazní velikáni jako jsou Chopin, Schumann či Beethoven, ale také zajímavé transkripce a úpravy. V rolích sólistů se představí například Matyáš Novák, Lukáš Klánský či Karel Košárek.

Páteční koncerty v řadě D (symfonickém cyklu dramaturgyně) nabídnou repertoár, ve kterém se potkávají dva světy – tradice a pokrok. Zazní převážně skladby 20. století plné mimořádných hudebních překvapení, díla inspirována poezií, výtvarným uměním a dalekou minulostí. Posluchači se mohou těšit na velkolepý Koncert pro orchestr Bély Bartóka, působivá Nokturna Claude Debussyho či efektní Pátou symfonii Sergeje Prokofjeva.

Také letos MFO připravila v koncertní řadě C několik událostí, kterými chce oslovit všechny milovníky průniků žánrů, netradičních spojení a moderních pojetí. Spojení symfonického orchestru

s odlišnými žánry než je klasická hudba, je vždy velmi atraktivní. Diváci v programu najdou Malého prince spolu s Janem Cinou, ukolébavky Tomáše Kluse nebo filmovou hudbu. Kouzlo filmové hudby v podání Moravské filharmonie Olomouc rozezní Redutu již 1. 10. od 19 hodin. Diváci uslyší hudbu z filmů Harry Potter, Jesus Christ Superstar, Titanic, Star Wars a další pod taktovkou Chuhei Iwasakiho se zpěvačkou večera Kristýnou Daňhelovou.

Nejlepším způsobem, jak si zajistit vstup na koncerty v Moravské filharmonii Olomouc, je koupě abonmá, které s sebou nese mnoho výhod a benefitů. Abonentní karta je přenosná, což umožňuje její sdílení v rámci rodiny. Mezi další přednosti patří sleva 20 % na další koncertní řady a 33% sleva na Mezinárodní varhanní festival, garantované místo v sále i pro nadcházející sezónu, nebo možnost bezplatné účasti na diskusích s umělci před vybranými koncerty. Abonmá lze zakoupit na webu MFO (www.mfo.cz) nebo osobně na společné pokladně MFO a MDO na Horním náměstí.

Zsolt Hamar – šéfdirigent MFO

Maďarský rodák, který studoval kompozici a dirigování v Budapešti. V roce 1997 se stal prvním stálým dirigentem Maďarské národní filharmonie. V letech 2000 až 2009 působil jako šéfdirigent a umělecký vedoucí Panonského filharmonického orchestru v Pécsi (Evropské hlavní město kultury 2010) a mezi lety 2002 až 2007 byl prvním stálým hostujícím dirigentem Orchestra di Padova e del Veneto. V roce 2007 debutoval v Curyšské opeře a v letech 2012 až 2016 působil jako generální hudební ředitel Hesenského státního divadla ve Wiesbadenu. Během své kariéry spolupracoval s mnoha významnými maďarskými i zahraničními orchestry, jako je například Německý symfonický orchestr Berlín, Orchestr salcburského Mozartea, Brucknerův orchestr Linec, Ruský národní filharmonický orchestr či Japonský filharmonický orchestr. Pravidelně hostuje i v národních operách, jako je Opera Frankfurt, Opera Göteborg, Teatro Nacional de São Carlos v Lisabonu a Teatro Lirico v Cagliari. Od roku 2009 působí jako stálý hostující profesor dirigování na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti. Za svou uměleckou činnost byl oceněn Rytířským křížem a Cenou Ference Liszta Maďarské republiky. Šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc je od roku 2022.

Marek Kozák

Hudební cesta devětadvacetiletého pianisty Marka Kozáka se dlouhodobě pojí s úspěchy v mezinárodních soutěžích. V červnu 2021 se stal laureátem mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy v Curychu, jedné z nejprestižnějších

a nejobtížnějších. V roce 2019 byl finalistou Busoniho soutěže v Bolzanu, v 2018 zvítězil na Evropské klavírní soutěži v Brémách, odkud si přivezl také cenu publika. Na soutěži Pražského jara v 2016 získal 2. místo a ocenění

za provedení soudobé skladby Kejklíř Adama Skoumala. O rok dříve byl semifinalistou Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě, nejlépe obsazeném klavírním klání na světě. Marek Kozák pravidelně hostuje u všech předních českých orchestrů i v zahraničí. V letech 2021 a 2022 vystoupil s recitálovými programy na MHF Leoše Janáčka v Ostravě, na MHF Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Svatováclavském hudebním festivalu (SHF),

v rámci Mezinárodního klavírního festivalu R. Firkušného nebo recitálové řady Slovenské filharmonie.

V sezóně 2022-23 uslyšíme Marka na recitálech v pražském Rudolfinu v rámci cyklu FOK Světová klavírní tvorba, dále ve Švýcarsku a Německu. Na MHF Smetanova Litomyšl v červnu 2023 přednese první díl Bachova Dobře temperovanšéfdiriého klavíru. Markova obliba v objevování opomenutých klavírních skladeb vyústila v nastudování, nahrání a několikero provedení klavírního koncertu Karla Kovařovice, koncertu Vítězslavy Kaprálové či Pavla Bořkovce.Marek Kozák je absolventem klavírní třídy profesora Ivana Klánského na HAMU v Praze a sám se nyní věnuje pedagogické činnosti na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy. V roce 2018 vydal své první profilové CD (ArcoDiva) se skladbami Josepha Haydna, Fryderyka Chopina, Césara Francka, Sergeje Rachmaninova a Adama Skoumala.

Moravská filharmonie Olomouc vznikla v roce 1945 a patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény mezi které patří např. dirigenti Otto Klemperer a Václav Neumann, houslisté Josef Suk a Gidon Kremer či violoncellista Pierre Fournier. Za dobu své existence si vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Orchestr se rovněž řadí k autentickým interpretům klasiků české národní hudební kultury: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Těleso má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá také festivaly – Mezinárodní varhanní festival Olomouc a od roku 2024 coby partner staronový festival Olomoucké hudební jaro. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)