Concertino Praga letos v českých barvách

Obě kategorie soutěže Concertino Praga 2023 ovládli čeští hudebníci:

klavírista Adam Znamirovský a duo Daniel Matejča (housle) – Jan Schulmeister (klavír). Získali jak nejvyšší uznání poroty, tak Cenu publika.Markéta Voráčová, středa 20. září 2023
Magazín > Zprávičky

Concertino Praga

Petra Hajská / Dvořákova Praha

V závěru minulého týdne vyvrcholil 57. ročník Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže mladých hudebníků Concertino Praga. Poté, co mezinárodní poroty vybraly z anonymních nahrávek ty nejlepší, sešli se v Praze jejich interpreti, aby před publikem svedli souboj o vítězství „Muzikálnost všech soutěžících na mne udělala velký dojem. Všechna vystoupení byla velmi zajímavá a všechna se mi líbila. Jsem rád, že jsem mohl vidět umělce, kteří stojí na začátku úspěšné kariéry,“ uvedl člen poroty, španělský violoncellista Pablo Ferrández. Potvrdil vysokou úroveň soutěže, která si po spojení pořadatelských sil Českého rozhlasu a Akademie klasické hudby získává stále větší mezinárodní prestiž. Přispívá k tomu i začlenění finálových koncertů do programu Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha a zajímavé možnosti, které se laureátům otevírají díky dotačnímu programu. Nejlepší sólista vystoupí v následující koncertní sezoně SOČRu a dostane možnost připravit nahrávku ve špičkové studiové kvalitě. Všichni finalisté získají díky podpoře rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation, společností Bulb, Bärenreiter Praha, Nadace Život umělce a dalších partnerů hodnotná studijní stipendia.

Mezinárodní porota vedená houslistou Dmitrym Sitkovetskym rozhodla po finálovém koncertu komorní kategorie v Anežském klášteře 15. 9. o vítězství českého dua Daniel Matejča – Jan Schulmeister. O jejich dominanci svědčí i Cena publika, Cena Nadace Bohuslava Martinů a Cena Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové. Druhou pozici obsadilo německé Trio Florestan a na třetím místě se umístilo české duo Veronika Jaklová – Kristian Mráček. Porota ve stejném složení (Roman Rabinovich, Sarah Willis, Luc Mangholz, Albena Danailova, Pablo Ferrández, Ivo Kahánek, Irvin Venyš, Justas Dvarionas, Dmitry Sitkovetsky) o den později po finálovém koncertě sólistické kategorie ve zcela zaplněném Rudolfinu rozhodla o vítězství českého klavíristy Adama Znamirovského. Ten získal i Cenu publika a také Cenu Rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation. Druhý se umístil německý flétnista Fabian Johannes Egger, třetí místo získala ukrajinská houslistka Margaryta Pochebut. „Už jsou to tři roky, co jsem vystupoval na schodech Rudolfina, měsíc nato jsem vystupoval v Sukově síni a nyní jsem to dotáhl až do Dvořákovy síně. Vedle nádherných koncertů v následujících dnech mi vítězství v soutěži už teď přineslo krásnou zkušenost. Určitě bych doporučil mladým umělcům, aby se do soutěže přihlásili,“ uvedl vítěz bezprostředně po vyhlášení výsledků. Na rozdíl od mnoha jiných soutěžících pro něj finálový večer znamenal první příležitost v životě zahrát si se symfonickým orchestrem, a využil ji dokonale.

Zmínka Adama Znamirovského o koncertech v příštích dnech odkazuje k tradiční akci bezprostředně navazující na finále soutěže. Jihočeský festival Concertino Praga, jehož se zúčastní všichni laureáti, se koná od 18. do 22. září na zámcích v Českém Krumlově, Bechyni a Jindřichově Hradci a také v poutním kostele v Klokotech u Tábora. Všechny koncerty uvede stanice Český rozhlas Vltava buď v přímém přenosu, nebo ze záznamu.

Kompletní přehled výsledků

Kategorie sólová hra

1. místo

Adam Znamirovský (2010), klavír (Česká republika)

 

2. místo

Fabian Johannes Egger (2007), příčná flétna (Německo)

 

3. místo

Margaryta Pochebut (2010), housle (Ukrajina)

 

Čestné uznání 1. stupně

Denis Stefanov (2007), klavír (Ukrajina)

 

Čestné uznání 2. stupně

Raphael Gitsbertz (2008), housle (Německo)

Jamil Sadizade (2008), klavír (Ázerbajdžán)

Viktor Stocker (2009), akordeon (Česká republika)

 

Cena publika

Adam Znamirovský (2010), klavír (Česká republika)

 

Kategorie komorní hra

1. místo

Duo Matejča–Schulmeister (Česká republika)

Daniel Matejča (2005), housle

Jan Schulmeister (2006), klavír

 

2. místo

Trio Florestan (Německo)

Marie Helling (2005), housle

Anna Meipariani (2007) violoncello

Clara Mandler (2006) klavír

 

3. místo

Duo Jaklová–Mráček (Česká republika)

Veronika Jaklová (2003), klavír

Kristian Mráček (2003), housle

 

Čestné uznání 1. stupně

Duo Comenius (Česká republika)

Magdalena Koudelková (2003), klavír

Jan Bostl (2004), clarinet

 

Čestné uznání 2. stupně

Sono per sono (Česká republika)

Aleksandra Piskořová (2004), příčná flétna

Richard Irein (2004), příčná flétna

Šimon Zajac (2003), klavír

 

Cena publika

Duo Matejča–Schulmeister (Česká republika)

 

Ostatní ceny

Cena Nadace Bohuslava Martinů

Duo Matejča–Schulmeister (Česká republika)

 

Cena Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové

Duo Matejča–Schulmeister (Česká republika)

 

Cena Rodinné nadace The Karel Komárek Family Foundation

Adam Znamirovský

 

Cena EMCY

Fabian Johannes Egger (2007), příčná flétna (Německo)


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)