Přijměte pozvání na koncert duchovní hudby

Pěvecký sbor Dvořák z Uherského Brodu a Římskokatolická farnost u kostela Panny Marie Sněžné si vás dovolují pozvat na koncert duchovní hudby.Petr Kučera, neděle 17. září 2023
Magazín > Sborový život

Pozvánka koncert duchovní hudby

PS Dvořák / PS Dvořák

Koncert se uskuteční v sobotu 23. září 2023 v kostele Panny Marie Sněžné v Praze od 15:30 hod.

Vystoupí Pěvecký sbor Dvořák a Komorní sbor Dvořák pod vedením dirigentů Petra Kučery a Jiřího Hrubého.

Sbory přednesou díla autorů A. Brucknerra, A. Lotti, M.M.Verbickij, N. Kedrov a Zd. Lukáše.

Vstupné dobrovolné

Smíšený Pěvecký sbor DVOŘÁK, člen Unie českých pěveckých sborů, vznikl v roce 1946 spojením ženského a mužského sboru, které po II. světové válce navázaly na dlouholetou sborovou tradici v Uherském Brodě. Pod vedením Františka Veselky (1906-1970) se sbor vypracoval mezi nejlepší amatérská vokální tělesa v republice a dosáhl mnoha významných celostátních úspěchů a ocenění. Po nenadálém odchodu Františka Veselky v roce 1970 převzal taktovku jeho nejmladší syn Ing. Antonín Veselka, který pokračoval v záslužné práci svého otce až do roku 2019 (PS Dvořák dirigoval 50 let).

Na Slavnostním koncertě ke 150. výročí sborového zpěvu v Uherském Brodě v roce 2019 převzal taktovku Petr Kučera, DiS. Místa druhého dirigenta se ujal Mgr. Jiří Hrubý.

V roce 1988 založil dirigent Antonín Veselka Komorní sbor DVOŘÁK, který se zaměřuje hlavně na duchovní hudbu a koledy. V říjnu 2005 zpíval s velkým úspěchem na svatbě holandského prince v Naardenu. V současné době se skládá z 20 členů.

PS DVOŘÁK výrazně obohacuje kulturní život nejen v Uherském Brodě, ale i v širokém okolí. Vystupuje v různých kulturních centrech České republiky a koncertoval již v řadě evropských zemí (Slovensko, Bulharsko, Německo, Polsko, Estonsko, Maďarsko, Francie, Jugoslávie, Nizozemí, Rakousko, Velká Británie, Švédsko, Belgie, Itálie a Chorvatsko). Byl často hostem festivalu Pražské jaro, spolupracuje s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně při uvádění kantátových děl (např. Janáčkova Glagolská mše, Prokofjevův Alexander Něvský, Orffova Carmina burana, Dvořákovo Te Deum a Svatební košile, Martinů Kytice, Schubertova Mše G dur aj.). Sbor se zúčastnil mezinárodní pěvecké soutěže PRAGA CANTAT 2005, kde získal v konkurenci 22 sborů z 9 států Evropy stříbrné pásmo a koncem března 2011 s velkým úspěchem vystoupil na VI. Mezinárodním festivalu sborového zpěvu CANTATE BAVARIA v Mnichově. Úspěšně reprezentoval také na mezinárodním festivalu Alta Pusteria v Itálii (2013, 2016, 2019).

Velmi oblíbené Vánoční koncerty sboru se staly od r. 1978 hluboce zakořeněnou tradicí v Uherském Brodě i v celém regionu a také na blízkém Slovensku. V roce 1994 založili organizátoři sboru Dvořák novou hudební událost v Uherském Brodě - Festival sborových lidových písní s mezinárodní účastí, jehož několik ročníků se uskutečnilo v Domě kultury.

Supraphon vydal v r. 1989 LP, v r. 1993, 2004 a 2008 vydává sbor ve vlastním nákladu CD a uskutečnil mnoho nahrávek v rozhlase, v televizi, a to i v zahraničí.

Repertoár PS DVOŘÁK sahá od renesanční polyfonie přes klasické sbory až po soudobou českou tvorbu a zahrnuje v nemalé míře úpravy lidových písní našich i cizích národů. Od roku 1993 má PS DVOŘÁK právní subjektivitu a na svou činnost si zajišťuje finance koncertní činností, dotací od Města Uherský Brod a od sponzorů.

PS Dvořák se stal díky svým hudebním aktivitám významným reprezentantem města Uherský Brod a našeho regionu a jeho hlavní snahou je rozdávat radost a přátelskou atmosféru prostřednictvím sborového zpěvu. K Uherskému Brodu patří neodmyslitelně již více než 75 let.


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)