Ani v pandemickém roce 2021 nepřerušila společnost svou činnost a v rámci platných opatření rozvíjela své publikační, prezentační a poznávací aktivity.
Podrobnosti naleznete v následujícím článku
Socha Georga Friedricha Händela
Pavel Polka / http://www.haendel.cz/
ČHäS v zahraničí
Po vynucené přestávce v roce 2020 způsobené koronavirovou pandemií navštívili – za zpřísněných antivirových opatření – dva zástupci ČHäS letošní Mezinárodní Händelův festival v Göttingenu, jenž byl přesunut na dobu od 9. do 19. září 2021. Cesta, vykonaná předsedou ČHäS a řádným členem Liborem Hofmanem soukromým osobním automobilem, proběhla od 16. do 20. září 2021 a zahrnovala pracovní zastávku v Halle nad Sálou (16./17. září 2021). V Göttingenu účastnící cesty navštívili, v tamním Německém divadle dne 19. září 2021, derniéru scénického nastudování Händelovy opery “Rodelinda, Regina de’ Langobardi” (“Rodelinda, královna langobardská”); provedení, celkem citlivě situované do prostředí 20. let 20. století, řídil z Göttingenu letos odcházející dirigent Laurence Cummings. – Účelem pobytu v Halle bylo zejména předání, 16. září 2021, 150 výtisků jubilejní publikace ČHäS 1990–2020 v sekretariátu mezinárodní Společnosti Georga Friedricha Händela, sídlícím ve skladatelově rodném domě (Händel-Haus), a 20 výtisků téže publikace témuž domu. Oněch 150 výtisků je určeno k jejich distribuci mezi účastníky členského shromáždění jmenované Společnosti v roce 2022. – Dopoledne dne 17. září 2021 zajeli předseda a Libor Hofman tramvají do nedalekého Giebichensteinu (dnes součást Halle), kde je u kostela sv. Bartoloměje přivítala paní Godela Heinová, herecká představitelka matky G. F. Händela, a pan Bernd Hofestädt, předseda hallského genealogického spolku “Ekkehard”. Všichni si poté v kanceláři svatobartolomějské fary prohlédli velmi vzácný historický dokument: matriční knihu se zápisem o sňatku Händelových rodičů právě v tamním kostele dne 23. dubna 1683. Po detailní prohlídce exteriéru a interiéru kostela následoval výstup na zbytky kdysi mocného hradu Giebichensteinu. Odpoledne dne 17. září 2021, cestou z Halle do Göttingenu, se na program dostala návštěva rozlehlého raně barokního rezidenčního zámku ve Weißenfelsu, spojeného s údajnou hrou osmi- až devítiletého Händela na varhany v zámeckém kostele N. Trojice za přítomnosti vládnoucího vévody Johanna Adolfa I. ze Saska-Weißenfelsu (1649–1697).
Po loňském “pandemickém výpadku” zorganizovala ČHäS, od 29. října do 6. listopadu 2021, tradiční poznávací cestu do Itálie, tentokrát za účasti předsedy, řádného člena Libora Hofmana a řádné členky Jany Hejdové. Použit byl osobní automobil Libora Hofmana, přičemž veškeré cestovní náklady si všichni hradili ze svých vlastních prostředků. Ubytování (29. října – 6. listopadu) opět laskavě poskytla kněžna Trinidad di Collalto e San Salvatore v letohrádku “Sfondo” v Suseganě nedaleko Benátek (provincie Treviso). Z letohrádku byly podniknuty rozličné tematické výjezdy do historicky a kulturně nadmíru bohatého okolí, např. do přívětivého Pordenone (31. října) či do palladianské Vicenzy (2. listopadu), s proslulou vilou Valmarana ai Nani (Valmarana u trpaslíků), jejíž vnitřní prostory vyzdobil freskami nikdo menší než Giovanni Battista (Giambattista) Tiepolo (1696–1770) se svým synem Gianem Domenikem (Giandomenico; 1727–1804). Trpaslíci, stojící spořádaně v dlouhé řadě na ohradní zdi vily, možná inspirovali podobné sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna (1684–1738). Dne 4. listopadu se předseda, Libor Hofman a Jana Hejdová poklonili v městečku Nervesa della Battaglia na břehu řeky Piavy památce 9325 vojáků padlých v první světové válce, jejichž ostatky jsou pietně uloženy ve zdejším monumentálním osáriu (kostnici) s výhledy do dalekého okolí. Pak se dotyční přemístili na sousední kopec s mohutnými, částečně restaurátorsky doplněnými troskami opatství sv. Eustacha (Abbazia Sant’Eustachio). Opatství založil, se svou matkou Giselou, někdy kolem roku 1050 Rambaldo III. z Collalta, hrabě z Trevisa. – Nečekaně silným dojmem zapůsobila na výše jmenované krátká zastávka (při zpáteční cestě z Itálie dne 6. listopadu) v malebné obci Ansfeldenu u Lince, rodišti skladatele, varhaníka a hudebního teoretika Antona Brucknera (1824–1896). Muzeum v Brucknerově rodném domě bylo však v důsledku koronavirové pandemie uzavřeno…
Triumf času a pravdy - vernisáž
Podobně jako v loňském roce zasáhl nezdolný koronavirus i letos významnou akci ČHäS, totiž slavnostní prezentaci druhého vydání händelovské monografie Pavla Polky “Triumf času a pravdy” připravovanou od října 2021 na 29. listopad 2021 do koncertní galerie “Art Space” v Praze na Starém Městě. Z důvodu krajně vypjaté zdravotní situace jsme byli nuceni dne 18. listopadu 2021 akci v plném rozsahu zrušit. Jedním z cílů slavnostní prezentace bylo rozdat co nejvíce výtisků knihy, jakož i almanachu ČHäS 1990–2020, mezi účastníky večera. Jelikož to nebylo zásahem vyšší moci proveditelné, bylo nutné realizovat jiný způsob distribuce. Členové i nečlenové Společnosti obdrželi knihu poštovní cestou nebo si ji mohli osobně vyzvednout v sídle ČHäS, Malá Plynární 1454/4, Praha 7.
Poznámka k tomu, co se nedostalo do 2. vydání monografie “Triumf času a pravdy”: Na straně č. 45 (kapitola “Nový domov”) je otištěna stručná informace: „V roce 1660 přivedl Ital jménem Giulio Gentileschi do Londýna první operní soubor.“ Jak se ukázalo, již po redakční uzávěrce, nebyl tento římský rodák (1599– ?) “ledajakým” Italem, nýbrž pocházel z proslulé umělecké rodiny: jeho otcem byl malíř Orazio Gentileschi (1563–1639), pokračovatel Michelangela Merisiho (1571–1610) zv. Caravaggio, sestrou pak obdivuhodná Artemisia Gentileschi (1593– kol. 1656), jedna z nejslavnějších malířek v dějinách evropského výtvarného umění. – Nabízíme náhled do publikace Jesse M. Lockera “Artemisia Gentileschi. The Language of Painting” (“Artemisia Gentileschi. Řeč malířského umění”). Yale University Press, 2021 (?).
© Unie českých pěveckých sborů, 2003-2024
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.