Celostátní přehlídka školních dětských pěveckých sborů

aktualizováno pro ročník 2016

I když přehlídka klade důraz na školní sbory, jejím záměrem je umožnit rovněž setkání širšího spektra dětských pěveckých sborů, tj. např. sborů ZUŠ, DDM, přípravných oddělení koncertních sborů apod.Stejně jako v minulých letech budou celostátní přehlídce školních dětských pěveckých sborů předcházet postupové přehlídky krajské, které jsou soutěžní. Celostátní přehlídka již soutěžní není (vystoupení sborů však hodnotí pětičlenná porota).

Součástí krajských i celostátní přehlídky je beseda s lektorským sborem, resp. porotou, spojená s rozborem jednotlivých vystoupení. Na postupových přehlídkách mohou být sbory oceněny zlatým, stříbrným nebo bronzovým pásmem. Jednotlivé kategorie jsou hodnoceny odděleně. Z krajské postupové přehlídky vybere porota vždy jeden sbor na celostátní přehlídku. V odůvodněných případech může doporučit ještě druhý sbor z jiné kategorie.

POSTUPOVÁ KOLA:
Praha (Praha a Středočeský kraj)
Strakonice (Jihočeský kraj)/b>
Rokycany (Plzeňský kraj)
Sokolov (Karlovarský kraj)
Jablonec nad Nisou (Liberecký kraj)
Chlumec u Ústí n. Labem (Ústecký kraj)/b>
Hradec Králové (Královéhradecký kraj)
Chrudim (Pardubický kraj)
Třebíč (kraj Vysočina)
Brno (Jihomoravský kraj)
Orlová-Lutyně (Moravskoslezský kraj)
Chropyně (Zlínský kraj)


místo konání

Uničov (Česká republika)


základní charakteristika

  • nesoutěžní festival určený pro dětské sbory a sbory mládeže
  • první ročník se uskutečnil v roce 1990

organizátor

NIPOS-ARTAMA a Městské kulturní zařízení Uničov
NIPOS-ARTAMA (Mgr. Michaela Králová) Městské kulturní zařízení Uničov jednotliví pořadatelé krajských postupových kol (více na www.artama.cz)

kontakty

Michaela Králová, NIPOS-ARTAMA, P.O.BOX
Fügnerovo náměstí 1866/5
120 21 Praha 2
tel.: 221 507 977, 778 702 491
kralova@nipos-mk.cz
www.artama.cz

podmínky účasti

Přihlásit se mohou sbory ze ZŠ, gymnázií, ZUŠ, DDM, SVČ, přípravná oddělení výběrových koncertních dětských sborů apod. Jednotlivé sbory se hlásí do jedné ze tří kategorií, z nichž každá se dělí na dvě věkové skupiny:

I. kategorie – sbory z jedné ZŠ nebo odpovídajících ročníků nižšího gymnázia: A – složené z dětí do 5. třídy včetně, s možností 25 % žáků 6. třídy B – složené z dětí do 9. třídy včetně, s možností 25 % stálých členů sboru do 18. roku věku

II. kategorie - sbory ze ZŠ nebo gymnázií s rozšířenou výukou hudební výchovy, sbory ze ZUŠ, sbory z více ZŠ, z DDM apod.: A – složené z dětí do 5. třídy včetně, s možností 25 % žáků 6. třídy B – složené z dětí do 9. třídy včetně, s možností 25 % stálých členů sboru do 18. roku věku

III. kategorie (nesoutěžní) – sbory ze ZŠ nebo gymnázií, ze ZŠ nebo gymnázií s rozšířenou výukou hudební výchovy, sbory ze ZUŠ, sbory z více ZŠ, z DDM, CVČ, sbory s dětmi předškolního věku či sbory, které sdružují zpěváky v širším věkovém spektru. Sbory, které se účastní této kategorie, mohou získat zvláštní ocenění za to, čím na přehlídce nejvíce zaujaly.

Pro sbory I. a II. kategorie platí jako povinná skladba jedna lidová píseň (česká, moravská, slezská nebo slovenská) a jedna skladba a cappella. Minimálně jedna skladba programu musí být provedena a cappella. To znamená, že sbor může zazpívat lidovou píseň s libovolným doprovodem nástrojů a jinou skladbu a cappella, nebo rovnou lidovou píseň a cappella. Přehlídkový program může trvat maximálně 10 minut zpívaného času.

účastnický poplatek

poplatek u krajských postupových přehlídek stanoví jednotliví pořadatelé; poplatek u celostátní přehlídky v Uničově cca 250 kč/osoba

ubytování

zajištěno ubytování ve školách v Uničově
Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   czech-choirs.eu (en)