Foerstrovo komorní pěvecké sdružení

ženský sbor • Praha


založen v roce 1975

38 členů

zřizovatel Foerstrovo komorní pěvecké sdružení

Darina Hlaváčková
Rostovská 127/11
10100 Praha 10Umělecké vedení

Mgr. Jaroslav Brych

hlavní sbormistr

Další spolupracovníci

Lenka Jančíková

umělecký poradce

Kronika sboru2017

duben

Vítězství v Montreux choral festival

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení se právě vrátilo z mezinárodní soutěže Montreux Choral Festival, kde v kategorii stejnohlasých sborů vyhrálo 1. místo!!! V rámci zájezdu do Švýcarska...

číst celé ▼

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení se právě vrátilo z mezinárodní soutěže Montreux Choral Festival, kde v kategorii stejnohlasých sborů vyhrálo 1. místo!!!

V rámci zájezdu do Švýcarska FKPS uskutečnilo cestou také koncert v Curychu ve spolupráci s místními krajany a Italskou katolickou misií. Na koncertě jsme s velkým potěšením mohli přivítat i zástupce českého konzulátu v Bernu pana Bednáře s chotí.

Sborový festival v Montreux byl zahájen úvodním koncertem ve středu 19. dubna v Salle dell Castillo ve Vevey. Koncertu se účastnily dva místní sbory a po jejich vystoupení se představili i všichni protagonisté mezinárodní soutěže. FKPS se uvedlo díly: K. Slavický Slunéčko zachodí a lidovou písní v úpravě E. Suchoně Bodaj by vás čerti vzali. Další dny se už nesly v soutěžním duchu. Ve čtvrtek proběhlo první kolo soutěže s povinným programem, během něhož zazněly skladby O. Máchy Salve, T. L. da Victorii O regem coeli, R. Schumanna Wassermann (což byla povinná skladba této kategorie), P. I. Čajkovského Bez pory da bez vremeni a Z. Lukáše Věneček. V pátek pak následovalo druhé kolo s volným programem, v němž se FKPS představilo zejména se skladbami českého původu P. Koronthály Magnificat, R. Lukowsky Páter noster, O. Mácha Ta moravská brána, Z. Lukáš Čepení. V sobotu pak proběhla vystoupení všech zúčastněných na různých veřejných místech v Montreux a okolí. FKPS vystoupilo se svým programem v obchodním centru Forum ve středu Montreux a sklidilo potlesk všech kolemjdoucích. Večerní vystoupení v Auditoriu Stravinsky v Montreux při klání o Grand Prix města Montreux už bylo jen vyvrcholením celého zájezdu a oceněním celoroční práce a snahy všech členek souboru, ale především dirigenta Jaroslava Brycha.

sbalit ▲2017

duben

1. místo s vyznamenáním (Stejnohlasé sbory)
Montreux Choral Festival

Montreux, Švýcarsko
2016

listopad

Tradiční vánoční koncerty

Zveme všechny své příznivce na tradiční vánoční koncerty. Letos jsme pro vás připravili oblíbenou Českou mši vánoční J. J. Ryby - koncerty 11. 12. v 16h, 17. 12. v 15h a 18h, 20. 12. v 19h a Gloria A.

číst celé ▼

Zveme všechny své příznivce na tradiční vánoční koncerty. Letos jsme pro vás připravili oblíbenou Českou mši vánoční J. J. Ryby - koncerty 11. 12. v 16h, 17. 12. v 15h a 18h, 20. 12. v 19h a Gloria A. Vivaldiho 10. 12. v 15h a 18. 12. v 16h. Dále zazní také pásmo koled upravených J. Křičkou a další adventní skladby. Více informací naleznete na www.fkps.cz, vstupenky si lze objednat na vstupenky@fkps.cz.

sbalit ▲2016

září

9th International choir and orchestra music festival

Krakov, Polsko


2015

červen

Absolutní vítězky z FSU Jihlava

V sobotu 6. 6. se Foerstrovky zúčastnily soutěže letošního 58. ročníku FSU Jihlava. V konkurenci dalších českých i dvou zahraničních sborů se nám podařilo vyzpívat si vítězství v kategorii...

číst celé ▼

V sobotu 6. 6. se Foerstrovky zúčastnily soutěže letošního 58. ročníku FSU Jihlava. V konkurenci dalších českých i dvou zahraničních sborů se nám podařilo vyzpívat si vítězství v kategorii ženských komorních sborů do 24 členů s povinnou skladbou a zároveň získat ocenění za nejlepší novinkovou skladbu, kterou bylo oceněno dílo Petra Koronthályho "Magnificat".

sbalit ▲2015

červen

Petr Koronthály: Magnificat premiéra skladby

Jihlava, Festival sborového umění2015

červen

zlaté pásmo a absolutní vítěz kategorie (ženské komorní sbory do 24 členů s povinnou skladbou)
Festival sborového umění

Jihlava
2015

květen

Foerstrovky bronzové!

Minulý týden se FKPS vrátilo z prestižní mezinárodní sborové soutěže v irském Corku. Své síly tak poměřilo se sbory z Irska, Velké Británie, Polska, Slovinska, Finska a Švédska.

číst celé ▼

Minulý týden se FKPS vrátilo z prestižní mezinárodní sborové soutěže v irském Corku. Své síly tak poměřilo se sbory z Irska, Velké Británie, Polska, Slovinska, Finska a Švédska. Přestože konkurence byla silná a sbory velmi vyrovnané, podařilo se Foerstrovkám získat třetí místo. Na ocenění se nemalým způsobem podílel vkusně vybraný repertoár dirigentem Jaroslavem Brychem. Soutěžní program těžil zejména z české soudobé hudby zastoupené díly P. Koronthályho, O. Máchy a J. Nováka. Na doprovodných vystoupeních, které se konaly po čas soutěže na významných místech Corku, zazněla díla i dalších soudobých českých skladatelů jako například Z. Lukáše, V. Petrova a P. Křížkovského.

sbalit ▲2015

květen

3. místo
Cork International Choral Festival

Cork, Irsko

2014

říjen

Lago di Garda Music Festival

Lago di Garda, Itálie2013

říjen

FKPS vyzpívalo v Belgii bronz

Na začátku října 2013 se Foerstrovo komorní pěvecké sdružení vrátilo z úspěšného koncertního zájezdu do Belgie. V silně obsazené mezinárodní sborové soutěži v Maasmechelenu...

číst celé ▼

Na začátku října 2013 se Foerstrovo komorní pěvecké sdružení vrátilo z úspěšného koncertního zájezdu do Belgie. V silně obsazené mezinárodní sborové soutěži v Maasmechelenu /Internationale Koorwedstrijd van Vlaanderen/ získalo FKPS v kategorii stejnohlasých sborů třetí cenu. První místo přiřkla porota plným právem mužskému sboru Mlada z Ruska; sbor složený ze studentů hudebních škol (budoucích profesionálů) zněl skvěle. Druhou cenu si odnesl domácí belgický ženský sbor Makeblijde. Vyrovnanost soutěže dokládá i bodové ohodnocení, na prvních třech místech se lišilo vždy jen o jeden bod. Zájezd do Belgie se vydařil po všech stránkách, byly nám nakloněny hvězdy i počasí. Soutěž měla vysokou úroveň, pořadatelé dostáli proklamacím, že jejich sborové setkání je přísně výběrové. Slyšet jedenáct výborně zpívajících sborů byl skvělý zážitek a především veliká radost.

sbalit ▲2013

M. Kubička: Návraty pro ženský sbor a hoboj na verše Fr. Šrámka a J. Seiferta premiéra skladby2013

3. místo (kategorie stejnohlasých sborů)
Internationale Koorwedstrijd van Vlaanderen

Maasmechelen, Belgie2012

říjen

Absolutní vítězky z mezinárodní soutěže v Rimini!

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení se v pondělí 8. 10. 2012 vrátilo z mezinárodní sborové soutěže (Rimini international choral competition), která už po šesté proběhla v italském městě Rimini.

číst celé ▼

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení se v pondělí 8. 10. 2012 vrátilo z mezinárodní sborové soutěže (Rimini international choral competition), která už po šesté proběhla v italském městě Rimini. Kromě vítězství v kategorii stejnohlasých sborů, se dostavil i úspěch v poměrně dobře obsazené kategorii lidových písní. Z 12 přítomných sborů ze všech koutů světa (Ukrajina, Polsko, Filipíny, Mexiko, Bělorusko, Rumunsko, Bulharsko) FKPS vybojovalo 2. místo ve zlatém pásmu a zaostalo za vítězným filipínským sborem jen o desetiny bodu. Vyvrcholením celé soutěže bylo udělení Grand Prix města Rimini. Do tohoto klání postoupily vždy první dva sbory z kategorií stejnohlasých, smíšených a dětských sborů. Během napínavého finále se porotcům nejvíce zalíbilo vystoupení právě FKPS pod vedením Jaroslava Brycha. Na celkovém umístění se podepsal nejen dobrý výkon sboru, ale také dobře postavený program z děl L. de Victorii, P. I. Čajkovského, A. Parta.

sbalit ▲2012

1. místo (stejnohlasé sbory)
Rimini International choral competition

Rimini, Itálie2011

květen

Třetí místo v Tours!

Foerstrovky obsadily třetí místo v kategorii ženských sborů v prestižní sborové soutěži "Florilege vocal" ve francouzském Tours, jejíž 40. ročník se konal ve dnech 27. - 29. května 2011.

číst celé ▼

Foerstrovky obsadily třetí místo v kategorii ženských sborů v prestižní sborové soutěži "Florilege vocal" ve francouzském Tours, jejíž 40. ročník se konal ve dnech 27. - 29. května 2011. Tato soutěž patří mezi nejprestižnější soutěže amatérského sborového zpěvu v Evropě a řadí se do skupiny vrcholných cen Grand Prix (www.gpeuropa.org ). FKPS se pod vedením Jaroslava Brycha zúčastnilo povinně dvou kategorií - ženské sbory a volná interpretace. V kategorii ženských sborů postoupilo do finálového klání a obsadilo třetí místo. Druhé místo vybojoval ženský komorní ansámbl Putni z Lotyšska. První místo v této kategorii nebylo uděleno.

sbalit ▲2011

duben

Přijďte s námi oslavit jaro

Srdečně Vás zveme na Jarní koncert FKPS, který se koná ve čtvrtek 14. dubna 2011 v 19:30 hod. v koncertním sále v kostele sv. Šimona a Judy, na programu je mimo jiné i kantáta Otvírání studánek...

číst celé ▼

Srdečně Vás zveme na Jarní koncert FKPS, který se koná ve čtvrtek 14. dubna 2011 v 19:30 hod. v koncertním sále v kostele sv. Šimona a Judy, na programu je mimo jiné i kantáta Otvírání studánek Bohuslava Martinů. Verše Miloslava Bureše zazní v podání skvělého herce Josefa Somra.

Otvírat studánky bude Foerstrovo komorní pěvecké sdružení i na koncertu v kostele sv. Kateřiny v úterý 26. 4. 2011. Podrobné informace naleznete v rubrice "kulturní přehled".

sbalit ▲2011

koncertní turné

-DE2011

koncertní turné

-FR2011

3. místo (stejnohlasá kategorie)
Florilege vocal

Tours, Francie2010

duben

Jarní koncert FKPS

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení zahájilo druhou polovinu koncertní sezóny 2009/10 tradičním jarním koncertem. Konal se 25. března v kostele Sv. Šimona a Judy v Praze pod vedením sbormistra...

číst celé ▼

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení zahájilo druhou polovinu koncertní sezóny 2009/10 tradičním jarním koncertem. Konal se 25. března v kostele Sv. Šimona a Judy v Praze pod vedením sbormistra Jaroslava Brycha. Přední pražský ženský sbor na něm kromě posluchačsky vděčných skladeb Bohuslava Martinů Vynášení smrti a Mořena uvedl zcela nové nastudování cyklu Mudrosloví, které zkomponoval Petr Eben na verše římského básníka Marca Publia Catona. Pojetí tohoto díla a vynikající interpretace sklidily u publika veliký ohlas, stejně jako provedení další Ebenovy skladby Píseň o rodné zemi pro barytonové sólo a ženský sbor na slova Jaroslava Seiferta. Náročného barytonového partu se skvěle chopil Roman Janál. Jarní náladu umocnily na konci první poloviny koncertu půvabné krátké skladby Vítězslava Nováka Primula veris a Velebná noc za brilantního klavírního doprovodu Lenky Navrátilové.

Druhá část programu byla zcela věnována letošnímu 120. výročí narození Bohuslavu Martinů (8. prosince 1890). Velmi vřelého přijetí se tentokrát dočkalo uvedení jeho slavného díla Otvírání studánek za vynikajícího doprovodu již zmíněné klavíristky Lenky Navrátilové a členů Wihanova kvarteta – Leoše Čepického, Jana Schulmeistera (housle) a Jiřího Žigmunda (viola). Barytonového sóla se mimořádně citlivým a jímavým způsobem zhostil Roman Janál, recitace Pavel Soukup.

sbalit ▲2010

leden

Přání do nového roku 2010

Děkujeme všem svým příznivcům za úžasnou atmosféru, kterou nám vytvořili na několika vánočních koncertech, a samozřejmě i za ohlasy, které obdržely členky sboru jednotlivě či oficiální cestou.

číst celé ▼

Děkujeme všem svým příznivcům za úžasnou atmosféru, kterou nám vytvořili na několika vánočních koncertech, a samozřejmě i za ohlasy, které obdržely členky sboru jednotlivě či oficiální cestou. Přejeme všem milovníkům sborového zpěvu úspěšný vstup do dalšího roku a těšíme se na brzkou shledanou na našich koncertech.

sbalit ▲2010

Festival Makarské kulturní léto 2010

Drvenik, Chorvatsko
2009

duben

Prezentace české kultury v zahraničí

V rámci předsednictví České republiky EU podniklo Foerstrovo komorní pěvecké sdružení desetidenní zájezd do Pobaltí, jehož součástí byla i účast sboru v 11. ročníku mezinárodní sborové...

číst celé ▼

V rámci předsednictví České republiky EU podniklo Foerstrovo komorní pěvecké sdružení desetidenní zájezd do Pobaltí, jehož součástí byla i účast sboru v 11. ročníku mezinárodní sborové soutěže „Tallinn 2009“ v hlavním městě Estonska.

V silné konkurenci převážně pobaltských a ruských sborů se FKPS pod vedením sbormistra Jana Svejkovského umístilo ve své kategorii na 4. místě hned za sborem z Ruska a dvěma tělesy z Estonska. Soutěžní program byl sestaven z děl Jacoba Galla Händla – Ascendit Deus, Arvo Pärta – Peace upon you, Jerusalem a Věroslava Neumanna – Nářek opuštěné Ariadny.

Program celého zájezdu byl velmi bohatý, neboť kromě soutěže se FKPS podílelo na koncertech, které reprezentovaly českou kulturu v zahraničí. První společný koncert se smíšeným sborem z nedalekého města Järvennpää se konal v unikátním skalním kostele Temppeliaukio ve finských Helsinkách pod záštitou tamního českého velvyslanectví.

Další koncert, tentokrát pod patronátem českého velvyslanectví v Estonské republice, se konal za účasti místního smíšeného sboru Estonia Seltsi Segakoor v moderních prostorách Metodistického kostela v historické perle Pobaltí - Tallinu.

Celý program krásného turné vyvrcholil návštěvou lotyšského města Jēkapils, kde FKPS vystoupilo na závěr již několikátého ročníku kulturní akce České dny pořádané velvyslanectvím ČR v Lotyšsku. Vřelá atmosféra, kterou se podařilo navodit FKPS spolu s oběma domácími sbory a tanečním souborem, vyvrcholila společným večerem všech zúčastněných, který se stal nejlepší tečkou za řadou akcí, jež měly přiblížit kulturu České republiky místnímu obyvatelstvu.

sbalit ▲

2009

Mgr. Jaroslav Brych

zahájil působení u sboru coby hlavní sbormistr2009

Lenka Jančíková

zahájila působení u sboru coby umělecký poradce2009

4. místo (ženské sbory)
International Choir Festival

Tallin, Estonsko
2008

říjen

Absolutní vítězky

Všem skalním příznivcům našeho sboru se na vědomí dává, že jsme se včera vrátily ze soutěže "Venezia in musica", která proběhla ve dnech 1. - 5. 10. v italských Benátkách.

číst celé ▼

Všem skalním příznivcům našeho sboru se na vědomí dává, že jsme se včera vrátily ze soutěže "Venezia in musica", která proběhla ve dnech 1. - 5. 10. v italských Benátkách. Foerstrovo komorní pěvecké sdružení pod vedením Valentiny Shukliny si odvezlo vítězství v kategorii ženských sborů, zvláštní cenu poroty za interpretaci skladby Věroslava Neumanna "Nářek opuštěné Ariadny" a navíc i cenu Grand Prix pro nejlepší sbor soutěže!

sbalit ▲

2008

1. místo
Venezia in Musica

Benátky, Itálie


2007

Sborový projekt

Stord-NO2007

Sborový projekt

Oslo-NO2007

Sborový projekt

Lund-SE2007

Sborový projekt

Kodaň-DK2006

Věroslav Neumann: Nářek opuštěné Ariadny

rozhlasová nahrávka, Český rozhlas2006

P. G. Česnokov: Pravoslavné zpěvy

rozhlasová nahrávka, Český rozhlas2006

Leoš Janáček: Hradčanské písničky

CD, FKPS2006

Nymburské dny B. M. Černohorského

Nymburk2006

1. cena (ženské sbory)
23. International Schubert choir competition

Vídeň, Rakousko2005

Jakub Jan Ryba: Česká mše půlnoční & Benjamin Britten: A Ceremony of Carols

ČT,
2004

Suk a Martinů: reedice LP z roku 88

CD, RKM2004

Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena

Praha2004

4. místo
International Choral Contest Tolosa

Tolosa, Španělsko2003

Vánoční zpívání

CD, RKM2003

Věroslav Neumann: Nářek opuštěné Ariadny & Vadim Petrov: Mám já milučkého mám

ČT,2003

O. Kvěch: Slyšte, slyšte, pastuškové premiéra skladby

Praha2003

1. místo
S. Simkus Choir Competition

Klajpeda, Litva2002

E. Zámečník: Koledy evropských národů premiéra skladby

Praha2002

Festival sborového umění

Jihlava2001

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení

CD, RKM2001

Zdeněk Lukáš: Miserere mei & H. Badings: Kyrie eleison & Vitautas Miškinis: Ave regina

rozhlasová nahrávka, Český rozhlas2001

V. Petrov: Vánoční zpívání premiéra skladby

Praha2001

Mladé pódium

Karlovy Vary2001

zlaté pásmo
Cäcilia Chortage

Lindenholzhausen, Německo2000

Nymburské dny B. M. Černohorského

Nymburk2000

Rassegna Internazionale di Capelle Musicali

Cesena, Itálie1999

J. Veverková: 5 jihočeských koled premiéra skladby

Praha1999

Europäische Chortage

Feucht, Německo1999

Festival sborového umění

Jihlava1999

Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena

Praha1998

1. místo
Internationaler Robert-Schumann-Chorwettbewerb

Zwickau, Německo1988

O. Mácha: Mateřská znaménka premiéra skladby

Praha1988

O. Kvěch: Ze sci-fi zápisníku premiéra skladby

Praha1975

ZALOŽENÍ SBORUJ. Laburda: Mattona mia cara premiéra skladbyZ. Lukáš: Čepení premiéra skladbyL. Kubík: Den se tak rychle sklání premiéra skladbyJ. Snížková: Křídla a zpěv premiéra skladbyV. Sommer: Tři ženské sbory na básně J. Seiferta premiéra skladbyJ. Vičar: Zachodí slunéčko premiéra skladby

Praha


Hledáme nové hlasy!

koho hledáme?

Hledáme zpěvačky do všech hlasových skupin.

co požadujeme?

Požadujeme základních hudební znalosti, zdravý hlas, schopnost udržet se ve svém hlase, účast na pravidelných úterních zkouškách a na dalších sborových akcích.

co nabízíme?

Nabízíme členství ve sboru s dlouholetou tradicí a jménem, spolupráci s kvalitním sbormistrem a dalšími hudebními profesionály, řadu koncertů a zpravidla jeden zahraniční zájezd ročně.

jak se stát členem?

Pokud máte zájem podívat se na naši zkoušku, napište prosím na fkps@fkps.cz.


Publikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání

Časopis Cantus   Festa academica   praga-cantat.cz   czech-choirs.eu (en)