Dívčí pěvecký sbor SPgŠ Kroměříž

středoškolský dívčí sbor • Kroměříž


založen v roce 1966

středoškolský sbor

zřizovatel VOŠPS a SPgŠ Kroměříž

VOŠPS a SPgŠ Kroměříž
1. máje 221
76701 KroměřížUmělecké vedení

Mgr. Jiří Jablunka

sbormistr

Kronika sboru


2017

květen

Úspěch i na Vysočině

Mezinárodní soutěže pěveckých sborů při 60. FSU v Jihlavě se v kategorii ženské komorní sbory do 24 členů s povinnou skladbou zúčastnil i náš Dívčí pěvecký sbor SPgŠ Kroměříž. Do soutěžního repertoáru jsme zařadili novinkovou „Hříšnici“ mladého skladatele Jana Nowaka, který byl na soutěži přítomen a slyšel – stejně jako ostatní – své dílo v premiéře. Odbornou porotu interpretace této novinky tak přesvědčila, že mezi dalšími čtyřmi vyhrála s nejvyšším počtem dosažených bodů. Sbor si celkově vedl skvěle a umístil se v silné konkurenci 12 sborů ve ZLATÉM PÁSMU! Máme radost a spoustu zážitků jak ze samotného festivalu a koncertů, tak z krásného prostřední historického města.2017

květen

Festival sborového umění
Jihlava, CZ

ZLATÉ PÁSMO v kategorii 1A ženské komorní sbory do 24 členů s povinnou skladbou
Nejlepší novinková skladba (Jan Nowak: Hříšnice) v kategorii 1A ženské komorní sbory do 24 členů s povinnou skladbou
2017

březen

Sbor má opět zlato!

Ve dnech 14. – 16. 3. 2017 se konal již 40. ročník hudebního festivalu středních pedagogických škol, tentokrát v Brně. Dívčí pěvecký sbor SPgŠ Kroměříž si jej stejně jako v loňském roce nenechal ujít. Soutěžili jsme s rozmanitým repertoárem a snažili se naši školu co nejlépe reprezentovat. Snaha, kterou jsme my sboristky i sbormistr Jiří Jablunka do nácviku a samotného vystoupení vložili, se nám následně vrátila. Získali jsme zlaté pásmo a k tomu několik ocenění poroty – za nejlepší provedení povinné skladby (Jubilate Deo J. Swidera), ocenění za příkladnou práci se sborem a za vynikající klavírní doprovod Evě Kočařové – korepetitorce sboru. Všichni jsme si festival naplno užili a jsme plni nových zážitků.

Kromě kategorie sborový zpěv se někteří studenti účastnili i jiných kategorií, nejlépe z nich dopadl Martin Čepica z 1.B, který získal Čestné uznání v kategorii hra na klavír. Všichni soutěžící získali plno nových zkušeností a jejich výkony byly skvělé.2017

březen

Hudební festival pedagogických škol
Brno, CZ2016

prosinec

Úspěšný Dívčí pěvecký sbor SPgŠ Kroměříž s 50tiletou tradicí

Dne 25. 11. 2016 se náš Dívčí pěvecký sbor SPgŠ Kroměříž spolu se sbormistrem Jiřím Jablunkou a naší korepetitorkou Evou Kočařovou v odpoledních hodinách vydal do Prahy na XXVI. Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby v Praze. Celkem se nás, sboristek, festivalu zúčastnilo 31.
Poté, co jsme se ubytovali na našem hostelu, jsme měli možnost prohlédnout si krásu vánoční Prahy. Večer nás čekala poslední zkouška před naším soutěžním vystoupením. Následující den nás čekala soutěž, ve které bylo možné získat i cenu Petra Ebena. Tu mohl získat sbor s nejlepší interpretací skladby tohoto autora. Soutěž hodnotila mezinárodní porota ve složení Prof. Jiří Kolář, Marek Valášek a Johann van der Sandt (JAR).
Soutěž probíhala v Koncertním sále Pražského Hlaholu, vyhlášení výsledků a soutěž Grand Prix pak v kostele sv. Anny – Pražské Křižovatce, která je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
Soutěže se zúčastnilo celkem 11 sborů. V naší kategorii, smíšené sbory mládeže a dospělých od 25 zpěváků, zastupoval Českou republiku pouze náš Dívčí pěvecký sbor SPgŠ Kroměříž. Dále se v kategorii zúčastnily sbory zahraniční – 2 sbory lotyšské, sbor z Německa a Bulharska.
Po skončení soutěže jsme se vydali rozezpívat Staroměstské náměstí, kde jsme vystoupili i s ostatními sbory. Na Staroměstském náměstí jsme se mohli zúčastnit vánočních trhů, které zde probíhaly.
Další den, který byl pro nás zároveň i posledním, nás čekalo vyhlášení soutěže, ve které jsme mimořádně uspěli. Nejen, že jsme získali zlaté pásmo, ale stali jsme se také vítězi celé kategorie. A navíc jsme obdrželi Cenu Petra Ebena za interpretaci skladby Gigue.
Celá soutěž, spojená s výletem do Prahy, se nám moc líbila a jsme rády, že jsme součástí tak úspěšného sboru. Navíc v letošním roce, kdy jsme si připomněli 50 let od založení sboru, jsme již potřetí přivezli zlato ze sborové soutěže.
Terezie Podešvová, SPgŠ Kroměříž2016

listopad

Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s Cenou Petra Ebena
Praha, CZ

CENA PETRA EBENA v kategorii Smíšené a ženské sbory mládeže a dospělých od 25 zpěváků
ZLATÉ PÁSMO v kategorii Smíšené a ženské sbory mládeže a dospělých od 25 zpěváků2016

červen

Svátky písní - Mundi Cantant
Olomouc, CZ

ZLATÁ MEDAILE v kategorii Mládežnické sbory do 19 let2016

únor

Hudební festival pedagogických škol
Krnov, CZ

ZLATÉ PÁSMO, Cena za kultivovaný hlasový projev, Cena za klavírní doprovod Evě Kočařové. v kategorii Pěvecké sbory dívčí
2013

září

Mgr. Jiří Jablunka zahájil činnost jako sbormistr2013

Jan Štěpánek ukončil činnost jako sbormistr


1983

Jan Štěpánek zahájil činnost jako sbormistr1983

Vlastimil Válek ukončil činnost jako zakladatel1966

Sbor byl založen roku 1966.1966

Vlastimil Válek zahájil činnost jako zakladatelPublikování nebo šíření obsahu bez předchozího souhlasu je zakázáno. Za obsah textů odpovídají jejich autoři.

O nás   Kontakty   Inzerce   Podmínky užívání   Cookies

Časopis Cantus   Festa academica   praga-cantat.cz   czech-choirs.eu (en)